Mixxa är en utmanande och rolig aktivitet för den som vill lite mer än vardagslydnad!
Mixxa är en utmanande och rolig aktivitet för den som vill lite mer än vardagslydnad!
Mixxa Träningsklass
—
Alla åldrar
—
Denna kursen är den första kursen i Mixxa. Ingen förkunskap behövs. Men det är en fördel om man har gått Valpkurs eller Vardagslydnad innan.
Mina framgångar i sporten
—
-Svensk Mästare 2013 med hunden Zeb (Amstaff)
-3:e plats SM och NM 2014 med hunden Caliber (Boxer)
-2:a plats NM 2016 med Zeb (Amstaff)
Sammarbete och relation
—
Bra samarbete och en riktigt bra relation är grunden för allt!
Beskrivning av Mixxa Träningsklass
Mixxa är en ny svensk orginal hundsport. Det är en mix mellan Rallylydnad, Agility, Lydnad, Freestyle, Vardagslydnad, tricks, nosarbete, och andra idéer inom hundträning.
Mixxa finns i flera klasser, från Träningsklass till Elitklass, där svårighetsgraderna hela tiden ökar.
I den första klassen är hunden i koppel, i Startklassen försvinner kopplet under banans gång och resten av klasserna är hunden lös.
Mixxa är roligt, varierat och lagom svårt (eftersom svårighetsgraden hela tiden ökar), men det skall se lätt ut, som om man dansar tillsammans. Det är en sport som har det roliga med hund i fokus, och det skall synas. Precis som i Rallylydnaden går man efter en bana, som markeras med skyltar, på dessa finns olika övningar som skall utföras.
I denna första kurs går
vi igenom Träningsklassens samtliga skyltar, reglerna och grunderna i sporten.
KURSENS OMFATTNING
Kursen består av 7 tillfällen 1,5 timme per gång, där praktik och teori varvas.
PRIS
1950 kr inkl. moms
VILLKOR FÖR ANMÄLAN
Saknar kursen datum räknas din anmälan som en intresseanmälan.
När kursen är datumsatt är din anmälan bindande och du måste meddela oss skriftligt om du inte har möjlighet att delta. Vid avanmälan tidigare än 15 dagar innan kursstart tas halva kursavgiften ut. Vid avanmälan senare än 15 dagar innan kursstart tas full deltagaravgift ut. Vi förbehåller oss rätten att låta andra fritt nyttja avanmälda betalda platser.
Vi rekommenderar att din hund är försäkrad och vaccinerad när du går kurs hos oss.
Nästa kursstart:
?? 2022
Praktik:
Kl:
Plats: Sturkö
Info: Info: Minst 3 deltagare för att kursen ska starta.
Startade kurser: